Nors skani kava dažnai asocijuojasi su kavos puodeliu kavinėje, restorane, bet ne namuose, iš tikrųjų puikia kava tikrai galima pasimėgauti ir namuose! Kavos gaminimas namuose gali būti ne tik kasdieninis ritualas, bet ir tikras menas. Norint išgauti kokybišką ir skanią kavą, svarbu laikytis kelių esminių taisyklių, ypač kalbant apie kavos plikymą. Štai keletas paprastų patarimų, kaip pasigaminti puikų kavos puodelį, nepaliekant namų.
Kokybiški ingridientai
Gerai kavai tereikia dviejų ingridientų – kavos pupelių ir vandens. Todėl skirkite dėmesį jų pasirinkimui.
Rinkites kokybišką kavą, kurią rekomenduojama rinktis ne masinės prekybos vietose, bet specializuotose kavos parduotuvėse, kur prekiaujama aukštos kokybės rūšine, ekologiška kava iš kruopščiai atrinktų kavos ūkių. Rinkitės šviežiai paskrudintas kavos pupeles, kuo mažiau bus praėję nuo kavos skrudinimo, tuo geresnė ji bus! Idealu būtų, jei pupelės būtų skrudintos ne seniau kaip prieš 2-3 savaites. Geriausios kavos savybės atsiskleidžia iki 4-8 savaičių po skrudinimo.
Kitas svarbus ingredientas yra vanduo. Jo kokybė ne visur yra ideali kavai ruošti. Jei naudojate geras pupeles, bet rezultatas vis tiek nedžiugina, pabandykite naudoti filtruotą vandenį. Taip pat, atkreipkite dėmesį, kad nerekomenduoja naudoti vandens, kuris jau kartą buvo užvirintas!
Vandens temperatūra – raktas į puikų skonį
Vienas iš svarbiausių veiksnių ruošiant kavą yra vandens temperatūra. Dažnai, mąstome klaidingai manydami, kad kavai geriausiai tinka verdantis vanduo, ideali temperatūra kavos plikimui yra šiek tiek žemesnė. Optimali vandens temperatūra kavai yra tarp 90 ir 95 laipsnių. Tokia temperatūra leidžia efektyviai išgauti kavos aromatus ir skonius, neprarandant tikro kavos skonio.
Kai vanduo užverda, rekomenduojama palaukti maždaug minutę prieš jį pilant ant kavos. Taip temperatūra šiek tiek nukrenta iki rekomenduojamos ribos, o kava tampa švelnesnė ir turtingesnė skoniu.
Naudokite moka kavinuką
1. Sumalkite kavą: kavą malkite prieš pat ruošimą, taip kava bus aromatingesnė ir stipresnio skonio. Gaminant kavą moka kavinuke rekomenduojama pupeles malti pasirinkus vidutinį rupumą.
2. Įdėkite maltą kavą į filtrą: sumalus kavos pupeles, pasiimkite moka kavinuką ir atsukite jo apačią – ten rasite kavinuko filtrą. Kavą suberkite į filtrą. Filtras turėtų būti pilnas, tačiau suberti reikėtų taip, kad kavos nereikėtų spausti.
3. Įpilkite vandens: išėmus filtrą, kavinuko apačioje rasite tuščią talpą, ją pripildykite ką tik užvirusiu, karštu vandeniu.
4. Pastatykite moką kavinuką ant viryklės: pripildžius talpą vandeniu, uždėkite filtrą ir užsukite viršutinę kavinuko dalį. Pastatykite kavinuką ant viryklės, nustatykite vidutinę kaitrą ir laukite, kol išgirsite burbuliavimą, tuomet nuimkite kavinuką nuo viryklės ir išpilstykite kavą į puodelius.
Šios paprastos, bet svarbios taisyklės padės kiekvienam kavos mėgėjui pasiekti geriausią įmanomą namuose paruoštos kavos kokybę. Ruošiant kavą svarbu atsiminti, kad kiekviena detalė yra svarbi norint pasiekti tobulą rezultatą.