Kava – ne tik karštas gėrimas puodelyje, bet ir socialinis ritualas: daugelis iš mūsų be kavos neįsivaizduoja ryto pradžios, verslo susitikimo ar pokalbio su ilgai nematytu draugu. Gera ir tinkama kava gali padėti susikaupti ar net gi įkvėpti naujoms idėjoms.
Pasimėgauti skanios kavos puodeliu mieste nesudėtinga, tačiau, ką daryti tiems, kurie nėra kavinių lankytojai ir mieliau renkasi gerti kavą namie? Ieškant tinkamiausios kavos nesunku pasiklysti tarp gausybės skirtingų pavadinimų ir kavos aprašymų.
Ar kada mąstėte, kokiais argumentais vadovaudamiesi renkatės kavą? Kaina? Pakuotės išvaizda? Ar reklamos įtaka? Suformuotas įvaizdis nebūtinai sutampa su tikrąja kokybe, esančia pakelio viduje. Štai keletas paprastų patarimų, kurie padės išsirinkti kokybišką ir sau tinkamiausią kavą:
Paruošimo būdas. Pagalvokite, kokiu būdu ruošite kavą. Jeigu mėgstate kavą pasigaminti greitai ir paprastai, tuomet jums labiau tiks malta kava. Tačiau, kaip ir su maistu, taip ir su kava – svarbiausia šviežumas. Šviežiai sumalta kava turi visai kitą aromatą, intensyvesnį skonį, galima daug lengviau pajusti kavos poskonius. Todėl verta ruošti kavą iš šviežiai sumaltų pupelių. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad atidaryta šviežiai skrudintos kavos pakuotė geriausią aromatą išlaiko 3 dienas, o vėliau jis pradeda blėsti, mažiau intensyvus pasidaro ir skonis. Reikėtų kavos pakuotę užspausti specialiu spaustuku, o kavos pupeles perpilti į sandarų indą. Taip pat, nepamirškite, kad kavos negalima plikyti verdančiu vandeniu, nes tokiu būdų ji yra nudeginama.
Sudėtis. Populiariausios kavos rūšys – arabika ir robusta, mažiau paplitusi yra liberika. Apie 60 proc. visos pasaulio kavos rinkos sudaro arabikos rūšis. Arabika labiausiai vertinama dėl skonio savybių – švelnumo, saldumo, riešutų, uogų ir vaisių poskonio. Ši rūšis yra kur kas brangesnė nei robusta ar liberika, nes arabikos kavos medeliai yra itin išrankūs augimo sąlygoms. Beje, arabika turi kur kas mažiau kofeino, taigi – dar ir sveikesnė. Robusta turi daugiau kartumo ir rūgštumo. Dažnai ji yra maišoma su arabika, kadangi suteikia kavai stiprumą. Iš šių pupelių pagaminta kava būna sodresnio, aštresnio skonio ir mažiau aromatinga. Mažiausiai paplitusi rūšis – liberika. Šios pupelės naudojamos kavos gėrimams ir tirpiai kavai gaminti.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į aukštį, kuriame buvo auginamos kavos pupelės. Arabikai optimalus aukštis – 1000-2000 m. virš jūros lygio, o robustai – maždaug 100-700 m. virš jūros lygio. Kuo aukštesnė vieta, tuo aromatingesnės tampa kavos pupelės.
Kilmė. Renkantis gerą vyną visuomet atkreipiame dėmesį iš kokio regiono jis yra. Lygiai taip pat reikėtų elgtis renkantis kavą. Pavyzdžiui, braziliška kava pasižymi aštriu, tačiau saldžiu skoniu, kolumbietiška kava dažniausiai yra lengvai rūgšti su juodosios vyšnios ir kakavos poskoniu, o kubietiškai kavai būdingas aštrus, šiek tiek deginantis ir truputėlį aitrokas skonis, kuriame visiškai nėra rūgšties. Ieškant savosios mėgstamiausios kavos, svarbu žinoti, koks skonis (saldesnis, aštresnis) jums labiausiai patinka.
Skrudinimas. Vienas svarbiausių etapų kavos gamyboje – skrudinimas. Nuo pupelių skrudinimo priklauso, koks bus kavos skonis. Daugelis mano, kad kuo tamsesnės pupelės, tuo daugiau kofeino jos turi. Tačiau yra priešingai, lengvo skrudinimo pupelės turės šiek tiek didesnį kofeino kiekį. Kuo didesnis skrudinimas, tuo kava bus mažiau rūgštingesnė, turės ryškesnį kartumo skonį.
O svarbiausia nebijokite eksperimentuoti ir pasitikėti savimi, o ne kitų nuomone, nes tik taip galėsite atrasti savo mėgstamiausią kavą!